KontaktKontakt Strona glownaStrona główna

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Biały Pałac

Biały Pałac

Biały Pałac jest najwspanialszym zabytkiem Piastowa. Został wybudowany w stylu art nouveau w pierwszej dekadzie XX w. Ogromy budynek zwieńczony ośmioboczną wieżą otaczały trzy zachowane do dziś oficyny. Każda z oficyn jest takich rozmiarów, że z powodzeniem mogłaby uchodzić za osobną willę. Od frontu dwie oficyny ujęły wjazd na dziedziniec, nadając całości pałacowy splendor. Trzecia z nich stanęła na tyłach. Pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1913 r. został kupiony przez małżeństwo Bruno Edwarda i Adelajdę Paprockich. Wieczorami właściciel miał zwyczaj wchodzić na wieżyczkę budynku i grać na trąbce. Po siedmiu latach Paproccy, by spłacić wierzycieli, musieli sprzedać posiadłość. Właścicielem zostało wojsko polskie. Na przełomie lat 1920 i 1921 w pałacu mieszkał Charles de Gaulle (wówczas członek francuskiej misji wojskowej). W czasie II wojny światowej budynek zajęło wojsko niemieckie. Po wojnie pałac z uwagi na brak właściciela niszczał. Obecnie jest w stanie kompletnej ruiny.

Działka na której jest położony ma powierzchnię ok. 5 000 m2. Remontu wymagają także trzy oficyny. Do wykorzystania jest również duża część działki w południowej jej części, na której można wybudować osobny obiekt. Biały Pałac oczekuje na inwestora, który go odbuduje zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

Władze miasta Piastowa, w uzgodnieniu z Wojewódzkim konserwatorem Zabytków w Warszawie zleciły Politechnice Warszawskiej opracowanie wizualizacji przestrzennej Białego Pałacu i oficyn mieszkalnych. Zaowocowało to pracą:  „Trójwymiarowa wizualizacja i inwentaryzacja fotograficzna "Białego Pałacu"- wielokondygnacyjnego budynku w Piastowie przy ul. Godebskiego 3, która doskonale obrazuje pierwotny kształt budynków i zagospodarowanie całej nieruchomości. W opracowaniu wykorzystano komputerowe techniki modelowania i wizualizacji obiektów metodą fotogrametrii bliskiego zasięgu. Z zachowanych fotografii odtworzono rysunki budynków i elewacji z dokładnością do szczegółów architektonicznych. Na ich podstawie można odbudować Biały Pałac w pierwotnym kształcie. Załączone poniżej materiały zawierają opracowanie wykonane przez Politechnikę Warszawską.

 

Trójwymiarowa wizualizacja i inwentaryzacja fotograficzna "Białego Pałacu"- wielokondygnacyjnego budynku w Piastowie przy ul. Godebskiego 3
 

Animacja - stan przed renowacją oficyn, model Białego Pałacu ze zdjęć

 

Animacja - stan po renowacji Białego Pałacu

 

Biały Pałac 1987 rok

 

Elewacje i zdjęcia

 

Decyzja w sprawie wpisania zabytku do rejestru zabytków