KontaktKontakt Strona glownaStrona główna

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ogólne

Weź paragon, bo ci się przyda!

Weź paragon, bo ci się przyda!

29-06-2012

Od 1 lipca 2012 r. do 31 sierpnia 2012 r. w całej Polsce po raz kolejny prowadzona będzie akcja „Weź paragon”.

Pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie, Izby Skarbowej w Warszawie oraz Urzędów Skarbowych z woj. mazowieckiego będą informować klientów o korzyściach wynikających z posiadania paragonu. Będą rozdawane pocztówki, na których obok rysunku Andrzeja Mleczki z wymownym hasłem „Nie bądź jeleń, weź paragon”, umieszczone zostały informacje o korzyściach płynących z odbioru paragonu.

To właśnie paragon jest dowodem dokonania transakcji i może okazać się niezbędny np. przy składaniu reklamacji lub zwrocie towaru.

Trzeba pamiętać, że paragon powinniśmy otrzymać niezależnie od tego co, za ile i gdzie kupujemy. Dzięki akcji chcemy zachęcić konsumentów do każdorazowego odbioru dowodu zakupu.

Paragon to także dowód przestrzegania zasad uczciwej konkurencji. Wspomina o tym Andrzej Parafianowicz, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów: Zmierzamy do takiego stanu, w którym przedsiębiorcy nie będą uchylali się od obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej, a otrzymanie paragonu za zakupiony towar będzie powszechne. Dużą rolę do odegrania w tym procesie mają także klienci, do których kierujemy materiały informacyjne. Zależy nam na wzmocnieniu świadomości społecznej i wiedzy o tym, że paragon to z jednej strony dowód potrzebny przy reklamacji, a drugiej potwierdza uczciwe rozliczanie się z naszym wspólnym budżetem.

 

Równolegle z akcją informacyjno-edukacyjną prowadzone będą działania mające na celu przypominanie sprzedawcom o obowiązku ewidencjonowania każdej transakcji na kasie fiskalnej. Będą prowadzone kontrole w zakresie rzetelności ewidencjonowania sprzedaży. W przypadkach naruszenia przepisów, na nieuczciwych sprzedawców będą nakładane mandaty. Obecnie najniższa kwota mandatu to 150 zł, a najwyższa - 3000 zł.

Akcje „Weź paragon” prowadzone są przez resort finansów od 2004 r. W ubiegłym roku w ramach akcji wakacyjnej pracownicy urzędów skarbowych i urzędów kontroli skarbowej wystawili ponad 25 tys. mandatów na kwotę przekraczającą 6 mln. zł. Na Mazowszu wystawionych było blisko 1700 mandatów na niespełna 500 tys. zł.

Rzecznik prasowy                                                                                 Rzecznik prasowy
UKS w Warszawie                                                                               I. S. w Warszawie
Alicja Jurkowska                                                                               Mirosław Kucharczyk

Weź paragon, bo ci się przyda!

 

 

« Powrót