KontaktKontakt Strona glownaStrona główna

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

1. Dotychczasowe przeznaczenie zagospodarowanie i uzbrojenie terenu

Wprowadzenie
Przeznaczenie terenów i sposób ich zagospodarowania określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (art. 14 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). W przypadku braku planu miejscowego przeznaczenie terenów i sposób ich zagospodarowania określa decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzja o warunkach zabudowy (art. 54 i art. 59 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Dla terenów, na których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ani nie wydano ww. decyzji, przeznaczenie i zagospodarowanie terenu określa ewidencja gruntów i budynków (art. 2 pkt 8 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne). W związku z faktem, że nie zawsze obowiązek utrzymywania ewidencji w stanie aktualnym jest wykonywany, wskazane jest sprawdzenie stanu faktycznego na gruncie.
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego
W dniu uchwalenia studium na terenie miasta Piastowa obowiązuje 9 planów miejscowych:

  1. plan „Malczewskiego” – uchwała Rady Miejskiej w Piastowie Nr XXXVI z dnia 11 marca 1997 r.
  2. plan „Wojska Polskiego” – uchwała Rady Miejskiej w Piastowie Nr IX/60/99 z dnia 23 marca 1999 r.
  3. plan „Orła Białego” – uchwała Rady Miejskiej w Piastowie Nr IX/59/99 z dnia 23 marca 1999 r.
  4. plan „Szarych Szeregów” – uchwała Rady Miejskiej w Piastowie Nr X/41/2003 z dnia 8 kwietnia 2003 r.
  5. plan „Północnego Piastowa” – uchwała Rady Miejskiej w Piastowie Nr VII/33/2003 z dnia 11 lutego 2003 r.
  6. plan „Południowego Piastowa” etap 1 – uchwała Rady Miejskiej w Piastowie Nr XVI/76/2003 z dnia 28 sierpnia 2003 r.
  7. plan Południowego Piastowa etap 2 i 3 – uchwała Rady Miejskiej w Piastowie Nr LI/262/2005 z dnia 21 czerwca 2005 r.
  8. plan „Warszawska” – uchwała Rady Miejskiej w Piastowie Nr LXIV/316/2006 z dnia 7 marca 2006 r.
  9. plan „Wieniawskiego” – uchwała Rady Miejskiej w Piastowie Nr LXIV/317/2006 z dnia 7 marca 2006 r.

Decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzje o warunkach zabudowy
W okresie od wejścia w życie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym do dnia 06.04.2007 r. Burmistrz Miasta wydał 127 decyzji, istotnych dla stanu zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe, wydane w tym okresie decyzje dotyczą spraw niezmieniających przeznaczenia terenu ani sposobu zagospodarowania (rozbudowy, nadbudowy, przebudowy, dobudowania pomieszczeń gospodarczych czy garaży - bez zmiany istniejącego przeznaczenia).
Granice obszarów objętych obowiązującymi planami i terenów objętych wybranymi decyzjami oraz określone tymi planami lub decyzjami przeznaczenie terenów ilustruje rysunek nr 1. Na rysunku przedstawiono również granice obszarów objętych obowiązującymi uchwałami o przystąpieniu do sporządzenia planów miejscowych.
Ewidencja gruntów i budynków
Użytki gruntowe, które występują na terenie miasta Piastowa to:

1. użytki rolne, w tym grunty orne, oznaczone symbolami RII, RIII, RIV,
2. grunty zabudowane i zurbanizowane, w tym:
a. tereny mieszkaniowe, oznaczone symbolem B,
b. tereny przemysłowe, oznaczone symbolem Ba,
c. inne tereny zabudowane, oznaczone symbolem Bi,
d. zurbanizowane tereny niezabudowane, oznaczone symbolem Bp,
e. tereny rekreacyjno wypoczynkowe, oznaczone symbolem Bz,
f. tereny komunikacyjne, w tym:

  • drogi, oznaczone symbolem dr,
  • tereny kolejowe, oznaczone symbolem Tk,
  • inne tereny komunikacyjne, oznaczone symbolem Ti,

3. grunty pod wodami, oznaczone symbolem W
4. tereny różne, oznaczone symbolem Tr.

Dla potrzeb studium przeanalizowano tereny nie objęte obowiązującymi planami miejscowymi. Przeznaczenie terenów miasta Piastowa na podstawie użytków gruntowych ilustruje rysunek nr 2.
Stan faktyczny na gruncie
Przeznaczenie terenu
Tereny miasta Piastowa w chwili sporządzania niniejszego studium przeznaczone są w przeważającym stopniu pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, często z usługami wbudowanymi w budynki mieszkalne. Są to usługi nieuciążliwe lub uciążliwe z ograniczeniem uciążliwości do terenu własnej działki. W mniejszym stopniu tereny zostały przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną a na niewielkich fragmentach pod zabudowę zagrodową. Pozostale przeznaczenie to usługi i administracja, tereny sportowo – rekreacyjne i zieleń zorganizowana, ogrody działkowe, produkcja, magazynowanie i obiekty usługowo-techniczne, obiekty i urządzenia infrastruktury technicznej, tereny kolejowe i komunikacja kołowa.
Zagospodarowanie terenu

  1. wysokość zabudowy – na przeważającym obszarze miasta nie przekracza 11 m, w osiedlach wielorodzinnych 14 - 25 m, pojedyncze budynki przekraczają 30 m,
  2. powierzchnia biologicznie czynna – na przeważającym obszarze nie mniejsza niż 50%.
  3. kąty nachylenia dachów:
  • zabudowa jednorodzinna 30°-50°,
  • zabudowa wielorodzinna 3°-10° oraz 30°-50°,
  • pozostałe budynki 3°-10° oraz 30°-50°,

Przeznaczenie i sposób zagospodarowania terenów miasta Piastowa na podstawie stanu na gruncie ilustruje rysunek nr 3. Na rysunku zaznaczono wnioski do studium, złożone przez mieszkańców Piastowa (2 osoby fizyczne, 1 spółdzielnia mieszkaniowa i 1 Stowarzyszenie).
Uzbrojenie terenu
Zaopatrzenie w wodę
Piastów jest zaopatrywany w wodę z Centralnego Wodociągu Warszawskiego oraz z lokalnych ujęć wody. Źródłem wody jest magistrala wodociągowa D 400 mm, przebiegająca w ulicach: Lelewela. Toruńskiej, Sowińskiego, Ogińskiego, Bohaterów Wolności i Al. Tysiąclecia.
Kanalizacja sanitarna
Odbiornikiem ścieków z Piastowa jest oczyszczalnia ścieków w Pruszkowie. Teren miasta Piastowa jest objęty systemem kanalizacji rozdzielczej. Głównymi odbiornikami ścieków sanitarnych z miasta Piastowa są kolektory ściekowe A dla północnej części miasta i C dla południowej części miasta. Przez północną część miasta przebiega fragment niedokończonego kolektora C-bis.
Kanalizacja deszczowa
Istniejąca sieć kanalizacji deszczowej jest niewystarczająca i wymaga uzupełnień. Podstawowymi odbiornikami wód opadowych są cieki Żbikówka z Piastowa północnego i Regułka z Piastowa południowego. Część wód deszczowych (z terenów kolejowych i osiedli należących do niedawna do PKP) jest odprowadzana do sieci ogólnospławnej biegnącej wzdłuż ul. Tuwima. Miasto Piastów jest w trakcie realizowania oczyszczalni ścieków deszczowych na terenie Pruszkowa. Miasto Piastów uczestniczy w międzygminnym porozumieniu, dotyczącym przebudowy odbiornika ścieków deszczowych z południowej części miasta (rów U-1).
Zaopatrzenie w gaz
Miasto Piastów jest w większości zgazyfikowane gazem ziemnym przewodowym. Gaz jest dostarczany z magistrali wysokiego ciśnienia ø500 mm Puławy-Warszawa-Gdańsk z odgałęzieniem ø300 mm relacji Reguły-Mory przez istniejącą stację redukcyjno – pomiarową Io „Reguły”.
Zaopatrzenie w ciepło
Część miasta Piastów jest zaopatrywana z istniejącej EC Pruszków. Pozostała część miasta zaspokaja potrzeby z własnych źródeł, gdzie czynnikiem grzewczym jest głównie gaz, węgiel i koks.
Energetyka
Piastów obsługuje Zakład Energetyczny Warszawa – Teren S.A., Rejon Energetyczny Pruszków. Stacja RPZ „Piastów” 110kV/15kV jest zasilana z jednotorowej linii napowietrznej 110 kV relacji Mory – Sochaczew. Stacja pokrywa zapotrzebowanie miasta na energię.
Teletechnika
Sieć telekomunikacyjna obsługiwana jest przez TP S.A przy użyciu elektronicznych centrali telefonicznych najnowszej generacji.
Miasto Piastów znajduje się w całości w zasięgu następujących stacji bazowych telefonii komórkowej: PTK Centertel, ERA GSM i PLUS GSM.
Stan infrastruktury na terenach miasta Piastowa ilustruje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej rysunek nr 15 a w zakresie elektroenergetyki rysunek nr 16.