KontaktKontakt Strona glownaStrona główna

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

13. Stan systemów komunikacji i infrastruktury technicznej, w tym stopnia uporządkowania gospodarki wodno–ściekowej, energetycznej oraz gospodarki odpadami

Stan systemów komunikacji
Układ drogowy
Podstawowy układ drogowo – uliczny miasta, umożliwiający obsługę terenów i połączenie z sąsiednimi gminami tworzą:

1. drogi powiatowe (łączna długość na terenie miasta - ponad 9 km):

  • ul. Warszawska (Pruszków – Piastów – Warszawa),
  • ciąg ulic Al. Tysiąclecia, Bohaterów Wolności, J. Piłsudskiego, L. Lisa Kuli (droga wojewódzka nr 719 – Piastów – droga krajowa nr 2),
  • ciąg ulic J. Tuwima, Dworcowa (Pruszków – Reguły),

2. drogi gminne - system ulic długości ok. 58,5 km.

Układ komunikacji zbiorowej
Przewozy pasażerskie na terenie miasta i w powiązaniach zewnętrznych odbywają się przez kolej i autobusy. Przez miasto przebiega linia kolejowa relacji Warszawa - Grodzisk Mazowiecki. W Piastowie znajduje się jeden przystanek kolejowy. Mieszkańcy południowej części Piastowa korzystają z linii WKD, przebiegającej po terenach gminy Michałowice, z przystanku Malichy.
Komunikacja autobusowa to:

1. linie podmiejskie:

  • 716, prowadzona z Warszawy – Woli przez Włochy i Ursus, a następnie ul. Warszawską, Al. Wojska Polskiego i Sowińskiego do ul. M. Ogińskiego (zakończenie trasy),
  • 717, prowadzona z Dworca Zachodniego Al. Jerozolimskimi przez Opacz – Kolonię i Reguły do granicy Piastowa, a następnie Al. Tysiąclecia, Al. Wojska Polskiego i Sowińskiego do ul. M. Ogińskiego (zakończenie trasy).

2. prywatne linie autobusowe, kursujące Al. Jerozolimskimi, łączące centrum Warszawy z Pruszkowem.

Stan nawierzchni ulic
Jezdnie ulic podstawowego układu ulicznego Piastowa są utwardzone. Natomiast ulice podrzędne nie mają w większości trwałej nawierzchni, są utwardzone prowizorycznie płytami betonowymi. Braki trwałych nawierzchni wynikają z konieczności uprzedniego dokonania regulacji własnościowych i geodezyjnych, a także podłączenia istniejących budynków do sieci kanalizacyjnej.
Obsługa komunikacyjna miasta
Istniejący układ komunikacyjny miasta w dostatecznym stopniu zapewnia obsługę istniejącego zagospodarowania.
Podstawowe problemy, które w zakresie komunikacji powinny być rozwiązane to:

  1. podjęcie decyzji w sprawie dalszego prowadzenia Al. Wojska Polskiego,
  2. określenie sposobu połączenia sieci ulic miasta z ulicą serwisową projektowanej autostrady,
  3. dostosowanie układu komunikacyjnego miasta do przesądzeń lokalizacyjnych drogi ekspresowej,
  4. dostosowanie układu komunikacyjnego miasta do zmian w układzie komunikacyjnym gmin sąsiednich, w tym wynikających z ww. przesądzeń,
  5. uciążliwość wynikająca z tranzytowego ruchu przez miasto po ciągu ulic powiatowych o minimalnych parametrach, w sytuacji gdy ten ciąg przebiega przez tereny mieszkaniowe,
  6. ograniczenie ruchu samochodowego generowanego przez mieszkańców miasta przy pomocy wytyczenia ścieżek rowerowych,
  7. usprawnienie powiązań pieszych i stworzenie powiązań rowerowych pomiędzy północną i południową częścią miasta.

Występuje ponadto potrzeba uregulowania linii rozgraniczających oraz drobne korekty przebiegu niektórych ulic.
Stan komunikacji ilustruje rys nr 12.

Stan infrastruktury technicznej

Gospodarka wodno–ściekowa
Zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków bytowo-gospodarczych.
Na obszarze miasta Piastów eksploatacją sieci wodociągowej i kanalizacyjnej zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie Spółka Akcyjna. Teren miasta Piastowa objęty jest systemem kanalizacji rozdzielczej. Eksploatowane elementy systemu w zakresie kanalizacji sanitarnej to:

  1. kolektory ściekowe A i C,
  2. kanały uliczne z przyłączami.

Odbiornikiem ścieków z Piastowa jest oczyszczalnia w Pruszkowie (mechaniczno-biologiczna). Piastów jest obecnie skanalizowany prawie w 100% w obszarach istniejącej zabudowy. 48 budynków, położonych w kilku punktach miasta, nie ma możliwości przyłączenia się do kanalizacji sanitarnej. Stan kolektorów jest bardzo dobry, z wyjątkiem sieci ogólnospławnej biegnącej ul. J. Tuwima wzdłuż torów kolejowych i do dawnego osiedla PKP (przewody wykonane z betonu). Łączna długość kanałów sanitarnych wynosi 60,2 km, z czego 38,4 km (ok. 64%) powstało po 1990 r. Część budynków nie została podłączona do sieci kanalizacyjnej, mimo potencjalnej możliwości i ścieki z tych budynków są nadal odprowadzane do zbiorników bezodpływowych. Zakłady akumulatorowe mają własna oczyszczalnię ścieków (mechaniczno-chemiczną).
Eksploatowane elementy systemu w zakresie sieci wodociągowej to:

  • magistrala wodociągowa D 800 mm, przebiegająca w Al. Dwudziestolecia,
  • magistrala wodociągowa D 400 mm,
  • sieć wodociągowa z przyłączami.

Piastów jest zaopatrywany w wodę z Centralnego Wodociągu Warszawskiego. Sieć wodociągowa w Piastowie ma długość ok. 34 km, z czego ok. 17 km (ok. 50%) zostało wykonane po 1990 r. Część sieci, wykonana przez 1990 r. jest bardzo awaryjna, ze względu wykonanie z niskiej jakości rur stalowych. Część zabudowy jednorodzinnej uzyskuje wodę z własnych ujęć.
Odprowadzenie wód deszczowych
Istniejąca sieć kanalizacji deszczowej jest fragmentaryczna i niewystarczająca. Wody opadowe nie są dostatecznie oczyszczone. Miasto znajduje się w stadium realizacji przedsięwzięcia – dokończenia budowy kolektora deszczowego D1 i budowy oczyszczalni ścieków deszczowych na terenie Pruszkowa. Docelowo ww. inwestycja zapewni prawidłowe odwodnienie 1/3 powierzchni Piastowa, tej części w której istnieje zabudowa intensywna – wielorodzinna o stosunkowo niewielkiej powierzchni biologicznie czynnej. Miasto Piastów uczestniczy w międzygminnym porozumieniu, dotyczącym przebudowy odbiornika ścieków deszczowych z południowej części miasta - rowu U-1, który przebiega po terenach gminy Michałowice i miasta Pruszków. Przy jego pomocy odwadniana będzie południowa część miasta. Na terenach zabudowy jednorodzinnej ekstensywnej, o dużej powierzchni biologicznie czynnej problem wód opadowych ma mniejszą wagę. Należałoby jedynie zadbać o właściwe podczyszczenie wód opadowych z powierzchni utwardzonych (jezdni i utwardzeń na działkach, na których jest prowadzona działalność gospodarcza mogąca wpłynąć na zanieczyszczenie wód opadowych).
Gospodarka odpadami
Rada Miejska w Piastowie w 2004 r. przyjęła plan gospodarki odpadami.
Śmieci i odpady komunalne gromadzone są w pojemnikach i wywożone w sposób zorganizowany. Od 1998 r. w Piastowie prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów w 8 punktach na terenie miasta. Pojemniki opróżniane są 2 razy w tygodniu. Uzyskane w wyniku selektywnej zbiórki surowce wtórne są przekazywane przedsiębiorstwom posiadającym zezwolenia na odzysk tego typu odpadów. Ponadto na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych odpady również są zbierane selektywnie. Odpady wielkogabarytowe zbierane są od 1997 r. metodą wystawki do kontenerów rozstawionych na terenie miasta raz w roku.
Usługi w zakresie zbierania, transportu odzysku i unieszkodliwiania odpadów świadczy 20 wyspecjalizowanych firm.
Odpady komunalne zmieszane wywożone są poza teren miasta na wysypiska i składowiska odpadów zlokalizowane przede wszystkim w Pruszkowie (sortownia). Odpady z pielęgnacji terenów zielonych i ogrodów przekazywane są, przez przedsiębiorstwa prowadzące prace lub firmy posiadające odpowiednie zezwolenia, do kompostowni w Radiowie.
Odpady z czyszczenia ulic i placów przekazywane są przez firmę prowadzącą prace czyszczące na składowiska odpadów komunalnych.
Na terenie Piastowa znajdują się 3 punkty skupu surowców wtórnych.
W Piastowie nie jest prowadzona zorganizowana zbiórka odpadów niebezpiecznych ale na terenie miasta funkcjonują 3 podmioty prowadzące zbiórkę olejów odpadowych i zużytych akumulatorów.
Na terenie Piastowa działają firmy mające zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie usuwania odpadów azbestowych.
Część odpadów poddawana jest procesowi odzysku na terenie miasta (odzysk prowadzony jest przez 4 podmioty). Na terenie Piastowa nie jest prowadzone unieszkodliwianie odpadów.
Gospodarka elektroenergetyczna

1. zaopatrzenie w energię cieplną
Teren miasta jest obsługiwany przez Elektrociepłownie Warszawskie S.A. Elektrociepłownia Pruszków. Zakład ten dostarcza ciepło (c.w. i c.o.). Zabudowa wielorodzinna (w większości) oraz budynki użyteczności publicznej zasilane są w ciepło sieciowe. Dwa budynki użyteczności publicznej są ogrzewane przez własne kotłownie. Źródłem ciepła dla zabudowa jednorodzinnej są indywidualne piece grzewcze w budynkach.
2. zaopatrzenie w gaz
W zakresie gazownictwa miasto jest obsługiwane przez Mazowiecką Spółkę Gazownictwa. Na terenie miasta Piastowa sieć gazowa jest stosunkowo dobrze rozwinięta. Większa część sieci wykonywana była w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku z rur niskiej jakości i wymaga systematycznego wymieniania.
3. zaopatrzenie w energię elektryczną
Piastów posiada w 100% możliwość pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną. Bieżące naprawy oraz wymiany linii energetycznych i stacji transformatorowych są wykonywane sukcesywnie oraz ujęte w harmonogramach prac Zakładu Energetycznego Rejon w Pruszkowie, poszczególnych rejonów Zakładu Energetycznego Warszawa Teren S.A. Stan techniczny istniejących linii jest zadowalający. Istnieje jednak potrzeba wymiany linii napowietrznych na kablowe.

Wnioski
Dla dalszego harmonijnego rozwoju miasta wskazane jest:

1. w zakresie gospodarki wodno-ściekowej:

  • podłączenie do sieci kanalizacyjnej budynków, dla których istnieje taka możliwość oraz obowiązkowa likwidacja innych sposobów odprowadzenia ścieków – w przypadku sporządzania planów miejscowych ich ustalenia powinny jednoznacznie wprowadzać taki obowiązek, bez dopuszczenia czasowego użytkowania zbiorników bezodpływowych w sytuacji, gdy istnieje możliwość podłączenia,
  • uzupełnianie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w miarę uruchamiania terenów dotychczas niezainwestowanych,
  • wymiana awaryjnych odcinków sieci wodociągowej,
  • podłączenie do kanalizacji sanitarnej budynków dawnego osiedla kolejowego i przebudowa dawnej sieci ogólnospławnej w kanalizację deszczową,
  • uporządkowanie i dokończenie budowy sieci kanalizacji deszczowej,
  • wprowadzenie do planów miejscowych zapisów, zobowiązujących do odpowiedniego podczyszczania wód opadowych z powierzchni utwardzonych, dla terenów na których nie ma kanalizacji deszczowej, do czasu jej realizacji.

2. w zakresie gospodarki elektroenergetycznej:

  • zmiana źródeł ciepła w indywidualnych kotłowniach na ekologiczne (gaz, paliwa płynne),
  • rozbudowa sieci centralnego ogrzewania, umożliwiająca podłączenie do tego źródła ciepła zabudowy wielorodzinnej i wielomieszkaniowej (więcej niż 4 mieszkania w budynku), zarówno istniejącej jak i nowoprojektowanej,
  • stopniowa wymiana i uzupełnianie sieci gazowej przy uruchamianiu nowych terenów.