KontaktKontakt Strona glownaStrona główna

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Edward Dąbrowski

Ur. się 15.04.1927 r. w Starachowicach. W czasie II wojny światowej uczestniczył w akcjach partyzanckich Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich.

W 1957 r. rozpoczął pracę w Warszawskiej Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Społem" Oddział w Pruszkowie jako wiceprezes i członek zarządu ds. handlu. W latach 1974-87 był prezesem PSS "Społem" w Pruszkowie. W tym czasie spółdzielnia prowadziła działalność w Pruszkowie, Piastowie, Ursusie, Ożarowie Mazowieckim, Brwinowie, Komorowie, Podkowie Leśnej, Błoniu i uzyskiwała czołowe obroty w Województwie Warszawskim. Posiadała 164 sklepy, 24 zakłady gastronomiczne, 7 piekarni, 2 ciastkarnie, masarnię i garmażerię. Posiadała także własny transport.

PSS "Społem" pod kierownictwem Edwarda Dąbrowskiego prowadziła także ożywioną działalność społeczno - wychowawczą, realizowaną zwłaszcza przez Ośrodki "Praktyczna Pani"; największe znajdowały się w Pruszkowie i Piastowie. Ponadto patronowała ponad 20. Spółdzielniom Uczniowskim oraz prowadziła, wspólnie z Pruszkowską Spółdzielnią Mieszkaniową, Klub Spółdzielczy o szerokim wachlarzu działań dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Klub organizował doroczne imprezy z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki, Dnia Handlowca i Spółdzielczości.

W roku 1987, po 30. latach pracy w pruszkowskim zarządzie PSS "Społem", Edward Dąbrowski przeszedł na emeryturę.

Za długoletnią konsekwentną pracę i działalność został odznaczony m.in.: Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, wieloma odznakami za zasługi dla Województwa Warszawskiego i spółdzielczości.

W życiu prywatnym pasjonował się fotografowaniem i wędkarstwem oraz literaturą dotyczącą II wojny światowej. Przez wiele lat pracował nad kilkutomową Historią Ruchu Spółdzielczego.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Piastowa otrzymał 17.07.1987 r. Oto stosowny wpis w Złotej Księdze Miasta Piastowa: Długoletni działacz społeczny Pruszkowa i Piastowa. Przez szereg lat był Prezesem Zarządu PSS "Społem", z jego inicjatywy na terenie Piastowa powstały nowe pawilony handlowe. Dbał zawsze o to, aby zaopatrzenie placówek, jak i poziom obsługi w Piastowie nie odbiegały od Pruszkowa.

Zmarł 17.04.1997 r. Został pochowany na Cmentarzu Miejskim w Pruszkowie.