KontaktKontakt Strona glownaStrona główna

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Urszula Kabat-Matuszewska

Ur. się 19.08.1931 r. w Koluszkach. W Piastowie od 1940 r., najpierw przy ul. Słowackiego, a następnie Emilii Plater.

Ukończyła Szkołę Podstawową w Pruszkowie przy ul. Stalowej, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Piastowie, a w roku 1957 uzyskała dyplom Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Ukończyła także liczne kursy uzupełniające i aktualizujące wiedzę medyczną.

Jeszcze w czasie studiów, w 1956 r., podjęła pracę w Pogotowiu Ratunkowym (wtedy – Ratownictwo Medyczne) przy ul. Hożej w Warszawie i z tą placówką związana była do 1970 r. Równocześnie, co w tamtych latach było regułą w zawodzie lekarskim, pełniła dyżury w wielu szpitalach Warszawy i okolicy. W roku 1957 zatrudniona została jako lekarz w Ośrodku Zdrowia w Milanówku. W latach 1958-2002 pracowała jako lekarz internista w Ośrodku Zdrowia przy ul. Bohaterów Warszawy i (po reorganizacji w służbie zdrowia oraz wybudowaniu nowej siedziby) w Przychodni Rejonowej przy ul Reja w Piastowie. Kilka pokoleń piastowskich pacjentów pamięta ją jako lekarza kompetentnego, rzeczowego i dostrzegającego złożoność ludzkich spraw związanych ze zdrowiem. Do zainteresowań zawodowych Urszuli Kabat-Matuszewskiej nawiązuje jej córka Katarzyna, pielęgniarka przez kilka lat w Szpitalu Kolejowym w Pruszkowie, a obecnie w Warszawie.

Poza zagadnieniami medycznymi pasjonowała się teatrem, lubi operetkę.

Za blisko pięćdziesięcioletnią służbę dla zdrowia innych otrzymała wiele odznaczeń, wyróżnień i dyplomów resortowych, za zasługi dla Warszawy, Medal 40-lecia PL i inne.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Piastowa otrzymała 17.07.1987 r.