KontaktKontakt Strona glownaStrona główna

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Oświata

Streetworker – poszukiwanie nowych dróg – światło w tunelu……..

Streetworker – poszukiwanie nowych dróg – światło w tunelu……..

09-09-2011

Zgodnie z założeniami, w miesiącu sierpniu miał miejsce pilotażowy etap programu profilaktycznego dla młodzieży w wieku gimnazjalnym oparty na zasadach streetworkingu.

Program finansowany jest ze środków przeznaczonych na profilaktykę.
Patronat nad przedsięwzięciem objęły p. Zdzisława Zielińska – Burmistrz Miasta Piastowa oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Piastowie. Realizację programu powierzono wykwalifikowanej kadrze opiekunów. Trzy osobowy zespół w składzie: Konrad Szostak - pedagog, Katarzyna Skotarczyk - psychologa oraz Łukasz Mikołajek – student.

Realizatorzy dostrzegając brak oferty kreatywnego spędzania czasu przez piastowską młodzież gimnazjalną rozpoczęli poszukiwania chętnych do uczestnictwa w programie. Potencjalnym uczestnikom, w trakcie rozmowy zachęcającej przedstawiano ofertę programową, informowano o dacie i miejscu kolejnego spotkania.
Pomimo zaobserwowanego przez realizatorów w pierwszym dniu dystansu i ostrożności uczestników do przedsięwzięcia na kolejnym zaplanowanym spotkaniu pojawiło się siedem osób, a podczas kolejnych spotkań dochodziły nowe osoby.
Po przełamaniu bariery nieśmiałości, uczestnicy na kolejnych spotkaniach samodzielnie i w sposób naturalny ustalili zasady i reguły spotkań. W taki sam, demokratyczny sposób grupa ustalała plan i scenariusz spotkań.
Podczas spotkań realizatorzy wzmacniali pozytywne strony oraz pomysły grupy a także indywidualne cechy uczestników, uczyli zasad współżycia w grupie i w społeczeństwie, pokazywali sposoby i metody rozwiązywania konfliktów i nieporozumień. Promowano efektywne formy spędzania czasu wolnego. Uświadamiano uczestnikom, jakie są negatywne skutki używania alkoholu i narkotyków w wieku dojrzewania.
Jaki to przyniosło efekt?
Niewymierny. Cóż, grupa dziesięciu osób stanowi zaledwie niewielki procent w populacji młodzieży gimnazjalnej, mimo iż jest to kropla w morzu potrzeb, a praca jest trudna, liczy się każdy najdrobniejszy sukces. Mimo kilku spotkań udało się wzmocnić w uczestnikach ich mocne strony, pobudzić wyobraźnie do efektywnego spędzania czasu. Wszystko tłumaczy podsumowanie spotkań przez młodzież – streetworker (pedagog ulicy) usłyszał – a kiedy się znów spotkamy??

Mariusz Bogucki
 

« Powrót