KontaktKontakt Strona glownaStrona główna

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Oświata

Święto Szkoły Gimnazjum nr 1 – 68 rocznica zamachu na Kutscherę

Święto Szkoły Gimnazjum nr 1 – 68 rocznica zamachu na Kutscherę

17-02-2012

G1 IM. ZBIGNIEWA GĘSICKIEGO „JUNO”

W PIASTOWIE

W 68 ROCZNICĘ ZAMACHU NA KUTSCHERĘ

31.01.2012 i 1.02.2012 w rocznicę śmierci patrona szkoły -

w G1 odbyły się uroczystości związane z Akcją Kutschera.
 

PAMIĘTAJCIE LUDZI………
PAMIĘTAJCIE DATY………………..
PAMIĘTAJCIE WYDARZENIA……………………..


Taki napis pojawił się w trakcie uroczystego apelu z okazji Święta Gimnazjum nr 1 w Piastowie. My pamiętamy o wszystkich, którzy brali udział w zamachu na Kutscherę i 1 lutego oddajemy Im hołd w sposób szczególny. Pamiętamy, że w 1944, kiedy wykonywali wyrok na kacie Warszawy, był mróz – a lodowata Wisła, do której wskoczył nasz patron Zbigniew Gęsicki „Juno”, na zawsze stała się Jego grobem. Pamiętamy i szanujemy te wspomnienia, bo one tak mądrze kształtują naszą narodową tożsamość.
31 stycznia klasy pierwsze składają ślubowanie na sztandar szkoły i jest to wydarzenie rozpoczynające szereg działań upamiętniających tamtych Ludzi i tamte dni. Kolejnym jest uczestnictwo we Mszy Św. w Katedrze Polowej WP w intencji poległych żołnierzy batalionu „Parasol” i uczestników Akcji.
Dnia 1 lutego dyrekcja i młodzież gimnazjalna wraz z Panią Marią Stypułkowską Chojecką pseudonim „Kama”(uczestniczką Akcji) w towarzystwie kombatantów, władz miasta Warszawy złożyli kwiaty w miejscach związanych z Akcją: przy kamieniu w Alejach Ujazdowskich 23, w miejscu rozstrzelania warszawiaków 2.II.1944, pod szpitalem Praskim, gdzie operowani byli ranni uczestnicy zamachu, na ulicy Słowackiego 38/46 (kiedyś mieszkanie „Lota”), rzucili kwiaty do Wisły z Mostu Śląsko-Dąbrowskiego (w tym roku ze względu na remont wstęp miała nieliczna delegacja), z którego w nurt rzeki skoczyli „Juno” i „Sokół” i w Piastowie pod tablicą na domu Z.Gęsickiego.
Kolejnym punktem uroczystości było spotkanie gości i gospodarzy w budynku Gimnazjum nr 1 na wspólnym obiedzie. W tym roku mieliśmy przyjemność powitać: Panią Marię Stypułkowską Chojecką, księdza Henryka Kietlińskiego, Panią Janinę Kurowską-Kuleszę, Państwa Irenę i Henryka Łagodzkich, Pana Macieja Krokosa, jak również: Pana Marka Kubickiego Burmistrza Miasta Piastowa, Pana Krzysztofa Smolagę – Zastępcę Miasta Piastowa, Panią Marię Ziółek Przewodniczącą Rady Miejskiej w Piastowie, Panią Hannę Kuran – członka Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, Panią Anetę Czyż, Pana Zdzisława Brzezińskiego, Panią Halinę Broniarek, Pana Zbigniewa Ratyńskiego, Pana Artura Sawickiego, Pana Jacka Duszyńskiego, Panią Danutę Oleś, Panią Jolantę Leszek, Panią Urszulę Skrzypczak, Panią Annę Deptę, Pana Stanisława Siekierko, Pana Tomasza Osińskiego, Panią Marię Konopkę, Panią Reginę Radziszewską, Panią Danutę Jarocką i Panią Longinę Kaczorowską-Kaczmarek.
Wszyscy zebrani obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy 2f pod opieką pani Edyty Kramarczyk. Był to montaż słowno-muzyczny, na który złożyły się teksty poetów wojny i okupacji, wspomnienia i fragmenty filmu wojennego dotyczącego zamachu, ale również teksty współczesnych twórców odnoszące się do tego, co dziś jest dla nas ważne, co dziś może i powinno być dla nas wartością. I to było siłą tej inscenizacji, bo jeżeli my pamiętamy o Nich i Ich czynach, to mamy świadomość, że Ich ofiara wpisuje się w nasze życie. Najlepszym na to dowodem są nieoficjalne już rozmowy, wpisy do księgi pamiątkowej i nadzieja na kolejne spotkanie za rok.
Dziękujemy wszystkim przybyłym za uświetnienie obchodów naszego święta.
Julia Krysiak-nauczycielka G1

 

« Powrót