KontaktKontakt Strona glownaStrona główna

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Oświata

"Blizny płaczą zawsze" wystawione z okazji 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej

16-04-2015

„ A KIEDY DNI WOLNE I PIĘKNE WYBIJĄ,
I PONAD POLA BITEW ZWYCIĘSTWA WYLECĄ ANIELI,
SPRAW, O BOŻE, BY CI CO DOŻYJĄ,
O TYCH CO NIE POWRÓCĄ CZASEM WSPOMNIELI”.

(Napis na tablicy poświęconej harcerzom
i harcerkom umieszczonej przed Muzeum na Pawiaku).

13 kwietnia o godz. 14:00 na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Piastowie zostało wystawione widowisko poetycko – muzyczne pt.” BLIZNY PŁACZĄ ZAWSZE”.
13 kwietnia to data szczególna. Tego właśnie dnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, bo to właśnie tego dnia, wiosną 1943 r. świat oficjalnie dowiedział się o odkryciu masowych grobów oficerów polskich.

Założeniem autorów scenariusza, którymi są pp. Jacek i Sabina Furmańscy – nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Piastowie było pokazanie w formie poetyckiego przekazu, że nasza narodowa historia (nierzadko trudna i wręcz tragiczna) może być jednak źródłem dumy z tego, że jesteśmy Polakami. Widowisko zaprezentowane na scenie koncentrowało się wokół polskich blizn, blizn, które nie pozwalają zapomnieć. Rany się goją, ale blizny pozostają i płaczą, i odzywają się w różnych czasem najmniej oczekiwanych momentach. Dlatego nie da się patrzeć w przyszłość nie pamiętając o przeszłości i wartościach, które nam towarzyszyły od zawsze. Przedstawienie to było właśnie podróżą w przeszłość i przyszłość zarazem. Tę podróż wiodącą poprzez czas wojny (w tym Zbrodnię Katyńską) aż po tragiczny los Źołnierzy Wyklętych zakończyło przesłanie nadziei - „ufnego spoglądania w kolejny poranek” życia naszej Ojczyzny.

W przedstawieniu wykorzystano wiersze i felietony: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Władysława Broniewskiego, Jacka Kaczmarskiego, Jacka Furmańskiego, Adama Asnyka, , Stanisława Marczak-Oborskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, Mieczysława Ubysza oraz kompozycje Zbigniewa Preisnera, Jacka Kaczmarskiego i Jacka Furmańskiego.

Na widowisko zostali zaproszeni przedstawiciele piastowskich szkół, kombatanci i władze miasta. Patronat nad przedstawieniem objął Burmistrz Miasta Piastowa. Na scenie wystąpili Arkadiusz Zaremba, Stanisław Dul, Klaudia Gajowiak, Barbara Biernacka, Krzysztof Rojek i Kuba Kaczanowski - wszyscy z Gimnazjum nr 1 oraz Katarzyna Osińska z L.O. im. Adama Mickiewicza, która wystąpiła nie tylko w roli narratora ale dała się również poznać jako utalentowana wokalistka. O oprawę muzyczną zadbał p. Jacek Furmański. Uczniów recytujących wiersze przygotowały nauczycielki z G1: p. Kalina Sobczyńska i p. Julia Krysiak. Za nagłośnienie i efekty specjalne byli odpowiedzialni dwaj uczniowie G1: Jakub Krasuski i Damian Burnatowski.

Na zakończenie głos zabrała Przewodnicząca Rady Miasta p. Agata Korczak i Zastępca Burmistrza Miasta p. Konrad Rytel, którzy po kilku słowach podsumowania wręczyli uczestnikom i osobom odpowiedzialnym za przygotowanie przedstawienia pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

Przedstawienie było poetycką lekcją historii oraz wpisało się w patriotyczną i artystyczna tradycję Piastowa, którego honorowymi obywatelami są m.in. ks. prałat Zdzisław Peszkowski – wiezień Kozielska i p. Ryszard Kaczorowski – ostatni prezydent RP na Uchodźstwie.

Organizatorzy kierują szczególne podziękowania do wszystkich, którzy wspierali realizację tego przedsięwzięcia, a w szczególności do Burmistrza Miasta Piastowa p. Grzegorza Szuplewskiego oraz dyrektor MOK p. Wandy Przybylak.

 

 

« Powrót